10 tipov pre nezávislý život seniorov

Domov je naša svätyňa. Nachádzame v ňom útočisko pred našimi rýchlymi životmi. Je to miesto v ktorom si vytvárame najdôležitejšie životné spomienky. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ako starneme je pre nás ťažšie opustiť ho. Či už sa jedná o sťahovanie do menšieho bytu, alebo do centra asistovaného bývania. Našimi produktami sa snažíme vytvárať aj seniorom podmienky k tomu, aby mohli bývať vo svojich domovoch dlhšie a s väčším komfortom. Naše zdvíhacie zariadenia významne menia spôsob bývania pre ľudí s obmedzenou mobilitou, sú však spôsoby ako si uľahčiť život aj vlastným snažením.


10 tipov pre nezávislý život seniorov

1. Nebojte sa požiadať o pomoc

To že bývate samostatne neznamená, že nemôžete požiadať iných o pomoc. Každý človek sa snaží v prvom rade dokázať, že sa vie postarať o seba sám. Môže sa však stať, že niektoré úkony môžu byť veľmi náročné, prípadne môžu skončiť zranením.

Nie je nič zlé na tom požiadať o pomocnú ruku. Ak je niektorý úkon pre Vás riskantný nebojte sa požiadať o pomoc priateľa, suseda, alebo člena rodiny. Pokiaľ nemáte komu zavolať existujú rôzne platené, ale aj samosprávou poskytované služby, ktoré môžete využiť aj na tie najzákladnejšie úlohy ako je výmena žiarovky, alebo utretie podlahy.

2. Choďte na prechádzku

Všade dobre, doma najlepšie. S tým sa nedá nesúhlasiť. Niekedy stačí pohodlné kreslo a maratón TV seriálov a nie je nič, čo by nás donútilo opustiť naše pohodlie. Každopádne prehnať to s pohodlnosťou sa nevypláca – mentálne, ani fyzicky. Zostať aktívny nám pomáha zachovávať si mobilitu aj s postupným starnutím. Nemusíte sa hneď prihlásiť na hodiny jogy, alebo náročného kardio cvičenia. Spraviť si krátku prechádzku v parku, alebo vybavovať bežné záležitosti pešo a nie autom alebo hromadnou dopravou Vám takisto dokáže zaistiť potrebnú dávku aktivity.

3. Uľahčite si každodenné úkony v domácnosti

Ako človek prechádza rôznymi etapami života, menia sa aj jeho potreby a k životu potrebuje iné prostriedky a veci. V rannom veku potrebuje dieťa kolísku, dospelý človek potrebuje auto a postupujúcim časom seniori potrebujú bezpečnejšie a komfortnejšie prostredie. Neznamená to automaticky stratu kvality života, ale jednoducho sa človek presúva do ďalšej etapy.

V našom staršom článku sme zhrnuli niekoľko tipov ako si prispôsobiť domáce prostredie tak aby bolo bezpečnejšie – inštalácie madiel v kúpeľni, odstránenie prekážok na zemi, voľne ležiacich kobercov, rohoží, alebo prahov dverí. Veľmi nebezpečnou bariérou pre seniorov v domácnosti bývajú aj schody. Pri vysokom riziku pádu v domácom prostredí môžu byť práve pády na schodoch veľmi nebezpečné. Preto odporúčame ako riešenie aj inštaláciu zariadenia akým je napríklad stoličkový výťah. Takéto zdvíhacie zariadenie Vás bezpečne prevezie hore a dole po schodoch. Okrem toho ho môžete využiť aj na prevoz nákupu, alebo prádla.

4. Spravte opatrenia predtým ako bude neskoro

Ročne dôjde v domácnostiach k tisícom pádov, ktoré môžu mať práve pre seniorov veľmi vážne následky. Našťastie, pádom sa dá predchádzať. Nie vždy je príčinou len starnutie. Často býva príčinou stav ovplyvnený liekmi, nedostatok aktivity a s tým súvisiace slabnutie svalstva, alebo dokonca aj nesprávna obuv. Bohužiaľ, veľa ľudí takéto riziká podceňuje a neuvedomujú si dôsledky.

5. Jedzte zdravo

Aj keď sa cítime dobre, neznamená to že sa časom neprejavia zdravotné problémy. Zdravé stravovanie nielenže predchádza bežným problémom, ako srdcové ochorenia a cukrovka, ale vďaka nemu sa môžeme cítiť lepšie a plný energie. Môžete začať vylúčením polotovarov zo stravy, často totiž obsahujú veľké množstvá soli. Zahrňte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny. Pre doplnenie zdraviu prospešných omega-3 mastných kyselín zaraďte častejšie do svojich jedál ryby.

6. Otvorte okná

Kto by nemal rád nadýchnuť sa čerstvého vzduchu? Čerstvý vzduch je osviežujúci a prináša nám okamžitý dobrý pocit. Časté vetranie miestností zlepšuje pomer vlhkosti a odstraňuje nežiadúce mikroorganizmy a plesne. Ak je zatiaľ príliš chladno na to aby ste mohli vetrať, skúste aspoň odhrnúť závesy. Okrem toho, že Vám slnko prirodzene vyhrieva domov, zásobuje Vás aj dávkou vitamínu D a pomáha zlepšovať psychickú pohodu. Nebojte sa otvoriť okná a užiť si výhľad.

7. Sledujte správy

Áno, v tejto dobe sa môže zdať, že v televíznych správach prevažujú zlé spravy nad dobrými. To v podstate nikto k životu nepotrebuje. Či už sa jedná o sledovanie udalostí vo Vašom okolí, alebo vo večerných správach, môže Vás prekvapiť aký pozitívny efekt môže mať takáto informovanosť na Vaše mentálne zdravie a náladu. Premýšľanie a dávanie si vecí do súvislostí môže pomôcť predchádzať napr. Alzheimerovej chorobe. Sociálne vzťahy takisto pomôžu udržať si bystrý úsudok a čo môže byť lepšou témou na rozhovor ako práve aktuálne správy?

8. Sociálne vzťahy

Samota nás ovplyvňuje viac ako si dokážeme pripustiť. A neplatí to len pre seniorov. Aj keď pre Vás nie je problémom postarať sa o seba fyzicky a materiálne, samota a hroziaca depresia to môžu zmeniť. Preto je dôležité chodiť von a dopriať si aj spoločnosť iných ľudí. Choďte na kávu k susedovi, alebo choďte do kina s kamarátom. Prípadne sa spýtajte niekoho z Vašich známych, alebo rodiny, či s Vami nepôjdu na obed. Môže sa Vám zdať, že ste osamotený, ale môžete si byť istý, že ľudia ocenia Vaše pozvanie takisto ako Vy sa potešíte ich spoločnosti.

9. Čas na koníčky

Koníčky a záľuby nám pomáhajú vypĺňať čas a obohacujú náš život. Dávajú bežným dňom význam a takisto v nás môžu podporovať kreatívnu stránku na ktorú nebol čas pri výchove detí a pracovných povinnostiach. Ako bolo spomenuté vyššie, sociálne interakcie sú kľúčové pri znižovaní rizika vzniku depresie a zároveň udržujú našu myseľ v bdelom stave. Nájdite si čas na zloženie skladačky, pletenie šálu, zahrajte si kartovú hru, alebo zažnite navštevovať nejaký klub. Vyskúšajte niečo nové – možno sa to stane Vašou ďalšou záľubou. Nikdy nie je neskoro naučiť starého psa novým trikom.

10. Inteligentná domácnosť

Či sa nám to páči, alebo nie umelá inteligencia je tu a stáva sa čoraz prítomnejšou. Tak prečo sa jej brániť? V tejto dobe existuje už veľa technológií, ktoré nám môžu pomôcť prežiť komfortný život. Napríklad si môžete dať nainštalovať zariadenie vďaka ktorému nebudete musieť pred spaním zhasínať u Vás doma všetky svetlá po jednom a predídete tým riziku zakopnutia. Namiesto toho môžete použiť jedno tlačidlo, ktoré na diaľku vypne všetky svetlá naraz. Inteligentné termostaty môžete mať naprogramované podľa toho akú chcete mať počas dňa a noci teplotu a nemusíte všetky prepínať manuálne. Ak máte problém so zrakom, dokážu Vám pomôcť inteligentné smartfóny, ktoré Vám vďaka jednoduchým aplikáciám dokážu oznámiť presný čas, predpoveď počasia, alebo prehrať hudbu.

Starnutie je nevyhnutnou súčasťou života a nemusí znamenať len stratu komfortu a sociálnych vzťahov. Skúste niektoré z vyššie uvedených odporúčaní uplatniť a uľahčite si každodenný život.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako naše zariadenia  umožnili zostať v domácom prostredí našim klientom prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky naše zariadenia je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

Zavoláme Vám naspäť.

Radi zodpovieme Vaše otázky osobne. Nechajte nám Vaše telefónne číslo a my Vás budeme v čo najkratšom čase kontaktovať.

Vaše údaje nebudú zneužité.

NAŠE ZARIADENIA MÁME SKLADOM