9 odporúčaní pre bezbariérovú domácnosť

Zdravotné znevýhodnenie zásadne mení náš každodenný život, dokonca aj v tak známom prostredí ako je náš domov. Z nášho domáceho prostredia sa rýchlo môže stať miesto, ktoré nás postaví pred množstvo náročných výziev. Schody, kúpeľňa, toaleta a dokonca aj podlahy sa zrazu môžu stať vážnym problémom. Našťastie existuje niekoľko riešení, ktoré nám pomôžu prispôsobiť domácnosť novo vzniknutej...

Zdravotné znevýhodnenie zásadne mení náš každodenný život, dokonca aj v tak známom prostredí ako je náš domov. Z nášho domáceho prostredia sa rýchlo môže stať miesto, ktoré nás postaví pred množstvo náročných výziev. Schody, kúpeľňa, toaleta a dokonca aj podlahy sa zrazu môžu stať vážnym problémom. Našťastie existuje niekoľko riešení, ktoré nám pomôžu prispôsobiť domácnosť novo vzniknutej situácii. Odstránenie bariér môže priniesť bezpečnosť, pohodlie a samostatnosť pri každodenných úkonoch.


1. Nájazdové rampy namiesto schodov

Schody sú nebezpečnou bariérou. Nielen pre osobu na invalidnom vozíku, ale pre všetkých ľudí s obmedzenou mobilitou. Aj pri prízemných domoch je bežné, že pred vstupom do domu je postavený jeden, alebo dva schody. Na prekonanie malých výšok do cca 30 centimetrov je možné použiť nájazdové rampy. Prenosné nájazdové rampy zmenia akýkoľvek schod na ľahko zvládnuteľnú bariéru v priebehu pár sekúnd. Pevná rampa zase zabezpečí trvalé prekonanie schodov bez nutnosti skladania.

2. Stoličkový výťah

Pokiaľ Vy, alebo Vaši blízky nedokážete prekonať schody bez rizika pádu, zvážte inštaláciu stoličkového výťahu. Schodiskové sedačky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a je možné ich prispôsobiť na takmer akékoľvek schody. Sú vhodným riešením najmä v prípadoch, keď nepotrebujete používať invalidný vozík a dokážete si na stoličkový výťah samostatne sadnúť. Ich použitie je možné tak v interiéri ako aj v exteriéri.

3. Schodisková plošina

Alternatívou k stoličkovému výťahu je schodisková plošina. Plošina je ideálnym riešením v prípadoch, keď je potrebné prepraviť po schodoch osobu na invalidnom vozíku. Tento typ zariadenia je možné inštalovať napr. pred vstupom do domu, na schody v bytovom dome, alebo priamo v interiéri domu. Nie vždy šírka schodov dovolí inštaláciu takejto pomôcky. Vtedy je vhodné zvážiť prenosné zariadenie – schodolez, prípadne zvislú plošinu, alebo domáci výťah.

4. Odstránenie bariér v kúpeľniach

Zdrojom nemalých komplikácií pre ľudí s obmedzenou mobilitou sú práve kúpeľne. Nevhodný šmykľavý povrch kúpeľňovej dlažby, vane s vysokou hranou, alebo sprchové kúty so schodom môžu byť príčinou mnohých nepríjemných situácií. Pre ľudí s obmedzenou mobilitou je vhodné zvážiť prerobenie kúpeľne na bezbariérovú. Prispôsobenie kúpeľní najmä v starších domoch však môže byť veľmi náročné. Za zváženie stojí zdvíhacie zariadenie – stropný zdvihák. Nevyžaduje rekonštrukciu kúpeľne a umožňuje bezproblémový presun do vane, sprchového kútu, prípadne na toaletu. Celá konštrukcia je upevnená v strope a neobmedzuje priestor pre ostatných členov domácnosti.

5. Úprava WC

Tak ako kúpeľne, aj toalety sú pre ľudí s obmedzenou mobilitou rizikovým prostredím. Inštalácia madiel pre uchopenie uľahčí sadanie na toaletu a pomôže s udržaním rovnováhy. Ak je zdravotné znevýhodnenie člena Vašej rodiny ťažšie a neumožňuje mu samostatný pohyb je takisto vhodné zvážiť inštaláciu stropného zdviháku aj na toaletu.

6. Umiestenie madiel a zábradlí

Pre ľudí s ťažkosťami pri udržaní rovnováhy, prípadne pri ochoreniach kĺbov sú veľkou pomocou úchopové madlá a zábradlia. Ich použitie značne zjednoduší vstávanie a sadanie z kresla, postele, prípadne úkony súvisiace s vykonávaním hygieny. Tieto pomôcky zaručia bezpečnosť pri strate rovnováhy a pomôžu k samostatnému pohybu v rámci Vášho domáceho prostredia.

7. Úprava podláh a prahov

Povrchy ako sú plávajúce podlahy a dlažba, prípadne hrubé koberce môžu spôsobiť nebezpečné situácie pre ľudí ktorí používajú paličky, alebo chodítka. Pre uľahčenie mobility je dobré zvážiť použitie rovných, nízkych kobercov, ktoré vytvoria rovnú plochu v celej miestnosti. Takisto je vhodné odstrániť prahy, čím sa zníži riziko zakopnutí a pádov. V kúpeľniach a toaletách s klzkými dlaždicami zase pomôžu protišmykové podložky.

8. Presunutie nábytku

Zvážte vhodnosť umiestnenia väčších kusov nábytku. Umiestnite ho tak, aby nevytváral zúžené priestory a ostré zákruty, ak používate v rámci Vášho domova invalidný vozík. Zariadenie, ktoré používate často, ako napríklad kreslá, poličky, knižnice, alebo kuchynské potreby umiestnite tak, aby boli ľahko dostupné a na dosah ruky aj pre ľudí s obmedzenou mobilitou.

9. Oslovte odborníkov

Pokiaľ sa v rámci Vášho domova nachádzajú architektonické bariéry nechajte si poradiť od profesionálov. Prekonávanie schodov, používanie kúpeľne a presun v rámci Vášho bytu, alebo domu je možné riešiť viacerými spôsobmi. Zmeniť Váš domov na bezbariérovú domácnosť účelne, efektívne a s minimálnymi stavebnými zásahmi nemusí byť vôbec problém. Možností je mnoho, ale nie je ľahké si z nich vybrať. Odborníci Vám navrhnú riešenie na mieru Vášmu domácemu prostrediu a s ohľadom na Vaše zdravotné znevýhodnenie. Takisto Vám poradia ako je možné získať finančný príspevok na mnohé z pomôcok, ktoré sme spomenuli vyššie.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť odstránenie bariér  prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky zdvíhacie zariadenia je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534ODPORÚČANÉ PRODUKTY

Stoličkový výťah Modulair

Schodisková plošina PLG7

Pásový schodolez P1

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

OK