Ako odstrániť bariéry v domácom prostredí

Artritída, úraz, alebo choroba sú najčastejšími dôvodmi pre ktoré ľudia rozmýšľajú nad riešením debarierizácie svojho obydlia. Najväčšou bariérou bývajú práve schody sťažujúce prístup na poschodie, alebo vstup do domu. Vyznať sa v možnostiach nemusí byť jednoduché. Pripravili sme pre Vás krátky prehľad v ktorom sme stručne zhrnuli skúsenosti našich odborníkov. V tomto článku sa pozrieme na...

Artritída, úraz, alebo choroba sú najčastejšími dôvodmi pre ktoré ľudia rozmýšľajú nad riešením debarierizácie svojho obydlia. Najväčšou bariérou bývajú práve schody sťažujúce prístup na poschodie, alebo vstup do domu. Vyznať sa v možnostiach nemusí byť jednoduché. Pripravili sme pre Vás krátky prehľad v ktorom sme stručne zhrnuli skúsenosti našich odborníkov.


V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ktorými je možné zabezpečiť mobilitu v domácom prostredí. Stoličkový výťah, šikmá plošina, zvislá plošina a schodolez sú moderné zdvíhacie zariadenia vďaka ktorým sa dajú prekonať schody bezpečne, jednoducho a komfortne.

Tu môžete preskočiť rovno na ďalšiu sekciu:

Stoličkový výťah na priame schody

Stoličkový výťah na zatočené schody

Stoličkový výťah do vonkajšieho prostredia

Inovatívne riešenia

Šikmá schodisková plošina

Zvislá plošina, domáci výťah

Schodolez

Stoličkový výťah na priame schody

Sedačka na schody Otolift Line

Stoličkový výťah na priame schody

Najjednoduchšia situácia je tá, keď máte v rámci Vášho obydlia priame schody. Inštalácia je v takom prípade veľmi jednoduchá a rýchla. V závislosti od konštrukcie schodiska sa vodiaca koľajnica schodiskovej sedačky (vrátane zabudovanej kabeláže) inštaluje priamo na schody, alebo na stenu.

V minulosti boli stoličkové výťahy napojené priamo na zdroj elektrickej energie. V dnešnej dobe sú už všetky schodiskové sedačky napájané batériou. Znamená to, že nie sú ovplyvňované výpadkami elektrického prúdu. Automatické nabíjanie v hornej a dolnej stanici zabezpečí, že sedačka nezastane v strede schodov z dôvodu nedostatočného dobitia batérií.

Stoličkový výťah na zatočené schody

stolickovy vytah na zatocene schody

Stoličkový výťah na zatočené schody

Stoličkový výťah je možné inštalovať aj na schody ktoré sú zatočené na začiatku, na konci, alebo v strede. V takom

prípade je zariadenie navrhnuté presne na mieru s ohľadom na čo najúspornejšie riešenie po celej dráhe. Vodiacu koľajnicu je tak možné ukončiť 90°, alebo 180° stupňovou zákrutou. Ak je potrebné ušetriť ešte viac miesta môže sa zvoliť tzv. parkovanie na 1.schode, kedy začiatok vodiacej koľajnice zaberá len 10cm od 1. schodu.

V minulosti bola výroba stoličkového výťahu na mieru zložitý a dlhodobý proces, trvajúci aj niekoľko mesiacov. Moderné stoličkové výťahy sú už vyrábané modulárnym systémom. Inštalácia je tak možná v podstate na druhý deň od objednania a schodisková sedačka je prispôsobená presne na mieru.

Stoličkový výťah do vonkajšieho prostredia

stolickovy vytah vo vonkajsom prostredi

Stoličkový výťah vo vonkajšom prostredí

Ideálne riešenie pokiaľ potrebujete prekonať schody vo vonkajšom prostredí. Či už sa jedná o vstup do bytového, alebo rodinného domu, do záhrady, alebo schodisko vo verejnom priestore, existuje aj stoličkový výťah, ktorý je odolný voči vplyvom počasia. Špeciálne vyhotovenie samotnej sedačky a vodiacej koľ

ajnice s ochranou proti vetru dažďu a snehu dokáže zabezpečiť rovnako komfortné a bezpečné používanie ako pri zariadení inštalovanom vo vnútornom prostredí.

Tak ako schodisková sedačka na interné schodiská sú aj schodiskové sedačky vo vonkajšom prostredí vybavené uzamykaním, diaľkovými ovládačmi a bezpečnostnými prvkami. Tie zabezpečujú ochranu proti nekontrolovanému pohybu.

Inovatívne riešenia

Stoličkové výťahy sú už štandardne vybavené rôznymi bezpečnostnými funkciami. Zaisťujú napríklad to aby zariadenie zastavilo v prípade ak sa na schodoch nachádza akákoľvek prekážka.

Bežnou funkciou je aj vytočenie sedačky v hornej výstupnej stanici. Po zastavení sa stolička vytočí smerom od schodov, vďaka čomu je možné vystúpiť v dostatočnej vzdialenosti od hrany schodiska.

Ak je pre Vás náročné ovládať malý joystick, zvážte stoličkový výťah, ktorý má ergonomické ovládanie. Na jeho aktiváciu potom stačí len ľahký pohyb dlane, alebo celej ruky.

Kvalitný stoličkový výťah by už v tejto dobe mal byť vybavený aj automatickým sklápaním opierky na nohy. Po použití zariadenia tak stačí len vyklopiť sedačku a opierka na nohy sa zaklopí len stlačením tlačidla. Nie je potrebné sa zohýbať a vystavovať sa tak riziku úrazu, alebo straty rovnováhy.

Mnoho ľudí má problémy pri sadaní a opätovnom vstávaní. Artritída a iné ochorenia spôsobujú stuhnutie bedrových kĺbov, svalov, alebo kolien. Vstávanie a sadanie v štandardnej sedacej výške tak môže byť problematické. Tzv. zvýšené sedenie ako na obrázku nezaťažuje kĺby a svaly prevážanej osoby.

V prípade úzkych schodov je možné využiť technológiu tzv. stúpania chrbtom ku schodom. Sedačka výťahu je vtedy pootočená tak, aby pri prekonávaní schodov zaberala čo najmenej miesta. Moderné stoličkové výťahy tak dokážu prekonať šírku schodov už od 65 cm.

Šikmá schodisková plošina

sikma-schodiskova-plosina-vo-vonkajsom-prostredi

Schodisková plošina vo vonkajšom prostredí

Alternatívou ku stoličkovým výťahom je šikmá schodisková plošina. Zaberá viac priestoru, ale je určená primárne na prevoz osoby sediacej na invalidnom vozíku. Plošina sa pohybuje po vodiacej koľajnici, ktorá sa inštaluje priamo na schody, alebo na stenu. Zariadenie má dostatočnú nosnosť a rozmery aby dokázalo previezť osobu na mechanickom, alebo elektrickom invalidnom vozíku. Tak ako stoličkový výťah, aj schodisková plošina sa môže inštalovať na priame, alebo zatočené schodiská.

Použitie tohto typu zdvíhacieho zariadenia je obmedzené len šírkou schodov. Najmenším plošinám stačí šírka schodov do 1m. V prípade použitia vo vonkajšom prostredí je plošina aj vodiaca koľajnica ochránená proti vplyvom počasia. Dĺžka schodov je v podstate neobmedzená.

Moderné schodiskové plošiny sú plne automatické. Znamená to, že všetky funkcie plošiny od otvorenia, cez prevoz až po zatvorenia plošiny sú ovládané jednoduchým stlačením tlačidla. Napájanie je už v dnešnej dobe riešené batériami. Preto nehrozí zastavenie plošiny počas výpadku elektrického prúdu. Tak ako schodisková sedačka, aj výťah pre imobilných je vybavený bezpečnostnými senzormi. Plochy citlivé na tlak na spodnej strane plošiny a po bokoch bezpečne zastavia plošinu v prípade, že sa na schodoch vyskytne prekážka.

Zvislá plošina, domáci výťah

domaci-vytah-zvisla-plosina

Domáci výťah

Vývoj v oblasti zdvíhacích zariadení umožnil inštaláciu výťahov aj v domácom prostredí, podobne ako vo verejných budovách. Nová generácia domácich výťahov umožňuje inštaláciu v úzkych priestoroch rodinných domov bez zásadných zásahov do budovy. Použitie v domácom prostredí je tak jednoduchšie a lacnejšie. Zvislá zdvíhacia plošina sa dá prispôsobiť prostrediu vizuálne výberom farieb, materiálov a tiež rozmerovo. Variabilita rozmerov umožňuje zvoliť veľkosť tak aby bolo možné previezť jednu osobu, niekoľko osôb, alebo vozičkára aj so sprievodom.

zvisla-plosina-bez-oplastenia

Zvislá plošina bez opláštenia

Dostupnosť vďaka moderným technológiám, zabezpečenie záložnou batériou a jednoduché ovládanie robia z výťahov moderné riešenie prekonávania poschodí pre ľudí s obmedzenou mobilitou.

Zvislé plošiny môžu byť podľa výšky zdvihu celoopláštené, alebo otvorené pokiaľ je zdvih do 3m. Obidve prevedenia je takisto možné inštalovať aj vo vonkajšom prostredí.

Schodolez

pasovy-schodolez

Pásový schodolez s invalidným vozíkom

Pre vozičkárov je vhodnou alternatívou aj elektricky poháňaný schodolez. Existujú 2 typy: kolieskový schodolez s integrovanou sedačkou a pásový schodolez, ktorý je možné použiť s takmer každým druhom invalidného vozíka. Pásový schodolez je určený najmä pre užívateľov pre ktorých je náročné presadať si z invalidného vozíka. Kolieskový schodolez je skôr určený na prevoz po kratších schodiskách. Tie môžu byť aj zatočené.

Zásadným rozdielom oproti vyššie uvedeným zariadeniam je, že schodolez si vyžaduje obsluhu ďalšej osoby. Pri správnom zaškolení a použití je však ovládanie schodolezu možné s vyvinutím minimálnej fyzickej sily. Schodolez je riešením aj tam, kde nie je možná inštalácia plošiny, alebo stoličkového výťahu.

Ďalším rozdielom a hlavne výhodou je to, že schodolezy sú prenosné. Využitie sa tak nezužuje len na prekonanie viacerých oddelených schodísk v rámci jednej budovy. Prevoz v kufri bežného osobného auta rozširuje možnosti použitia na takmer akékoľvek schodisko aj na verejných priestranstvách.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky zdvíhacie zariadenia v našej ponuke je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534ODPORÚČANÉ PRODUKTY

Stoličkový výťah Modulair

Schodisková plošina PLG7

Pásový schodolez P1

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

OK