Ako správne dvíhať osoby: 5 odporúčaní pre opatrovateľov

Predstavte si bežný scenár. Váš otec, alebo manžel sa nevie dostať z postele do vozíka bez pomoci. Premiestniť osobu, obzvlášť pokiaľ je väčšia a ťažšia ako Vy je náročná úloha. Ľahšie je si to predstaviť ako spraviť. Zdvihnúť 180cm vysokého človeka vážiaceho 100kg je bez správnej techniky takmer nemožné.


Dvíhanie a zranenia

Bez adekvátneho tréningu a bez fyzickej a mechanickej pomoci (napr. stropný zdvihák) je len otázkou času pokiaľ dôjde u opatrovateľa alebo opatrovanej osoby k zraneniu, alebo úrazu. K poškodeniu zdravia môže prísť bezprostredne pri vykonávaní úkonu zdvíhania, ale takisto môže pri dlhodobých nesprávnych úkonoch prísť k zraneniu postupom času.

Bolesti a úrazy spôsobené nesprávnou technikou pri opatrovaní nie sú zanedbateľnou príčinou poškodenia zdravia. U osôb ktoré dlhodobo opatrujú a dvíhajú iných ľudí zo sedacej alebo ležiacej polohy sú dokonca veľmi časté. Zdravotné sestry a opatrovateľky trpia častejšie ako iné profesie zraneniami chrbtice, alebo kĺbov, zápalom šliach, syndrómom karpálneho tunela, alebo chronickými bolesťami chrbtice. Či už v rámci ich práce alebo mimo nej. S postupujúcim starnutím populácie, ktorá sa týka pacientov, ale aj ľudí ktorí sa o nich starajú sa stáva bezpečná manipulácia s opatrovanými osobami čoraz dôležitejšou témou. Profesionálne sestry a opatrovatelia v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb sú väčšinou odborne vyškolený, v domácom prostredí je však situácia iná.

Odporúčania pre dvíhanie v domácom prostredí

Opatrovateľ v domácom prostredí pravdepodobne pacienta, alebo príbuzného dvíha niekoľkokrát denne. Tak ako je spomenuté v príklade na začiatku – opatrovaný otec a opatrujúca dcéra alebo manželka – dvíhanie v domácnosti môže byť z hľadiska pomeru sily opatrujúceho a váhy, resp. veľkosti opatrovaného veľmi nevyvážené. Pri dodržaní niekoľkých zásad však môže byť polohovanie a premiestňovanie osoby so znevýhodnením bezpečné a bez rizika úrazu. Máme pre Vás niekoľko odporúčaní:

  1. Komunikujte s osobou, ktorú dvíhate. Nezačínajte samotný úkon zdvíhania bez upozornenia, alebo bez toho aby ste dvíhanú osobu oboznámili s postupom. Navoďte pokojnú atmosféru a povedzte dvíhanej osobe ako a kam ju mienite premiestniť. Počas celého úkonu sa rozprávajte. Nenáhlite sa.
  2. Nezaťažujte nadmerne svoju chrbticu pri úkone dvíhania. Radšej sa zamerajte na to aby ste silu premiestnili do nôh.
  3. Asistujte, nedvíhajte na silu. Spravte z dvíhania spoločné úsilie. Požiadajte dvíhanú osobu aby Vám takisto pomohla spôsobom, ktorý pre ňu nie je náročný.
  4. Nedvíhajte pacienta za pás. Je to fyzicky náročné a podstatne ľahšie môže dôjsť k zraneniu. Namiesto toho dvíhajte pod rukami a snažte sa podopierať predlaktia. Táto technika je samozrejme určená najmä pre pacientov, ktorý dokážu aspoň z časti pri manipulácii spolupracovať.
  5. Použite stropný zdvihák. Je to jedna z najbezpečnejších a najpohodlnejších pomôcok na dvíhanie. Manipulácia so stropným zdvihákom je pre premiestňovanú osobu dôstojná a komfortná. S obstaraním takejto pomôcky Vám pomôže štát prostredníctvom príspevku na zdvíhacie zariadenie. Za splnených podmienok je možné takéto zariadenie prefinancovať len s minimálnou finančnou účasťou klienta.

skriňový zdvihák integralift

Portálový systém

Stropný zdvihák uľahčí každodenné náročné aktivity

S navrhnutím a prefinancovaním stropného zdviháku Vám ochotne poradia naši odborníci. Zariadenie má množstvo konfigurácií. V našej ponuke nájdete tzv. skriňový zdvihák, ktorý dokáže pokryť okruh 3m okolo postele, prípadne v kúpeľni. Takisto môže byť stropný zdvihák navrhnutý tak aby pokryl celú miestnosť s portálovým systémom, alebo aj niekoľko miestností vo Vašej domácnosti. V prípade potreby je dokonca možné prekonávať so stropným zdvihákom aj zárubne, vďaka tzv. prehupovému systému. Univerzálnosť stropných zdvihákov umožňuje montáž do takmer akéhokoľvek materiálu a do miestnosti akýchkoľvek rozmerov.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť dvíhanie prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky stropné zdviháky je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

Zavoláme Vám naspäť.

Radi zodpovieme Vaše otázky osobne. Nechajte nám Vaše telefónne číslo a my Vás budeme v čo najkratšom čase kontaktovať.

Vaše údaje nebudú zneužité.

NAŠE ZARIADENIA MÁME SKLADOM