Novinka z EÚ

Kultúra, šport či doprava za hranicami Slovenska bude jednoduchšia Pomôže nový európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím. Nie každé zdravotné postihnutie je viditeľné na prvý pohľad a často sme tak svedkami i účastníkmi situácií, ktoré nás vedia dostať do rozpakov. Určite ste sa aj vy niekedy stretli s tým, že ste museli svoj status ZŤP zložito dokazovať. Takýto...

Kultúra, šport či doprava za hranicami Slovenska bude jednoduchšia

Pomôže nový európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím.

mapa EU

Nie každé zdravotné postihnutie je viditeľné na prvý pohľad a často sme tak svedkami i účastníkmi situácií, ktoré nás vedia dostať do rozpakov.

Určite ste sa aj vy niekedy stretli s tým, že ste museli svoj status ZŤP zložito dokazovať. Takýto problém je tým častejší, čím viac cestujete. Slovenský preukaz ZŤP vám totiž v iných štátoch únie vôbec nemusia uznať.

Všetko má byť inak. Pomôcť má nový medzinárodný preukaz, ktorý budú akceptovať všetky štáty únie. V súčasnosti sa vyhodnocuje pilotný projekt, ktorý si vyskúšali zdravotne postihnutí občania v ôsmich krajinách Európy.

Preukaz má zaručiť osobám so zdravotným postihnutím rovnaký prístup k výhodám, najmä v oblasti kultúry, voľného času, športu a dopravy, a to hlavne za hranicami ich štátov.

European Disability Card je krok, ktorý už významne očakávame a teší nás, že EÚ myslí na čo najlepšie začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do celoeurópskej spoločnosti. Plánované zavedenie preukazu do praxe na celom území únie je naplánované na začiatok roka 2023.

✅ Ak vás zaujíma, čo všetko robí EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím, kliknite tu.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

OK