Šikmá schodisková plošina a úzke schody v bytovom dome

Schodisková plošina slúži primárne na prevoz osoby sediacej na invalidnom vozíku. S tým priamo súvisí priestor, ktorý musí plošina nevyhnutne zaberať, aby mohla previezť vozík určitej dĺžky a šírky. Prečítajte si o tom ako sme vyriešili situáciu s nedostatkom priestoru v bytovom dome u našej klientky z východu Slovenska. Schodisková plošina a nedostatok priestoru Pri navrhovaní odstránenia...

Schodisková plošina slúži primárne na prevoz osoby sediacej na invalidnom vozíku. S tým priamo súvisí priestor, ktorý musí plošina nevyhnutne zaberať, aby mohla previezť vozík určitej dĺžky a šírky. Prečítajte si o tom ako sme vyriešili situáciu s nedostatkom priestoru v bytovom dome u našej klientky z východu Slovenska.


šikmá schodisková plošina zaparkovaná v úzkom priestore

Schodisková plošina a nedostatok priestoru

Pri navrhovaní odstránenia architektonických bariér berieme okrem sekundárnych vplyvov vždy do úvahy dve základné veci. Priestor v ktorom má byť zariadenie nainštalované a mieru znevýhodnenia nášho klienta. Pri zariadení ako šikmá schodisková plošina je dôležité okrem rozmeru schodov brať do úvahy aj priestor na zaparkovanie. V dolnej a hornej stanici musí byť dostatok miesta aby bolo možné pri vystupovaní a nastupovaní manévrovať s invalidným vozíkom. V bytových domoch sa často stáva, že priestor na dosadnutie plošiny v dolnej stanici jednoducho nie je možné nájsť. Tak by to vyzeralo aj v tomto prípade, kde ostával priestor na zaparkovanie plošiny len o niečo viac ako 1 meter. Vďaka univerzálnosti a možnostiam plošiny pre imobilných Ascendor PLK8 je možné prekonať aj takúto bariéru.

Bezpečná plošina šitá na mieru 

Ako je možné do takto obmedzeného priestoru umiestniť plošinu a vystúpiť z nej? Vďaka úspornému priestorovému riešeniu a prispôsobeniu presne na mieru. Na plošinu sa nastupuje tzv. čelným nájazdom, ktorý smeruje presne do vchodových dverí, čo značne uľahčuje manévrovanie. Aby ale plošina mohla dosadnúť až na zem, zvolili sme možnosť strmého začiatku koľajnice. Strmý začiatok dovoľuje maximálne využiť priestor a samotná plošina tak začne klesať smerom k zemi hneď za prvým schodom. Okrem toho sme ušetrili ďalšie drahocenné centimetre zafixovaním predného nájazdu. Pri takto úzkych priestoroch je jeho využitie nemožné a takisto neúčelné keďže zaberá zbytočný priestor. Takáto úprava plošiny zaručuje jej bezpečné použitie aj v extrémne úzkych priestoroch a zároveň dovoľuje aj prevoz väčšieho invalidného vozíka. Naša klientka dokonca okrem klasického mechanické vozíka používa aj elektrický. Bez problémov dokáže používať plošinu a manévrovať aj v dolnej parkovacej stanici.

Výťah pre imobilných v bytovom dome

Prevádzka takéhoto výťahu v bytovom dome môže mať svoje úskalia. Keďže je nainštalovaná hneď pri vchode, nevyhnutne musí okolo nej prejsť každý obyvateľ bytovky. Z tohto dôvodu sme zvolili inštaláciu priamo na stenu. Vodiaca koľajnica tak zaberá len minimum priestoru a necháva dostatok miesta pre peších, prípadne aj pre prípady sťahovania väčších kusov nábytku. Ak je nutné plošinu premiestniť z jednej stanice do druhej, je možné spraviť to diaľkovým ovládačom aj so zloženou plošinou. Zariadenie, ktoré sme zvolili v tomto prípade je šikmá schodisková plošina Ascendor PLK8 od renomovaného rakúskeho výrobcu. Vodiaca koľajnica a celkové prevedenie plošiny je dizajnované tak, aby bolo maximálne priestorovo úsporné práve v prípadoch, kedy hrá rolu doslova každý centimeter existujúceho schodiska.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky šikmé plošiny je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

OK