Šikmá schodisková plošina: 5 bodov pre správne riešenie bezbariérovosti

Šikmá schodisková plošina slúži na presun imobilnej osoby na invalidnom vozíku po schodoch. Najčastejšie sa využíva v situáciách kedy nie je možné dosiahnuť poschodie výťahom, prípadne pred vstupom do budovy, alebo do častí budovy, kde nie je možné vybudovať iný bezbariérový prístup. Pri návrhu šikmej schodiskovej plošiny je potrebné brať do úvahy viacero faktorov a špecifických detailov. V nasledujúcich bodoch zhrnieme tie základné na ktoré naši pracovníci pri navrhovaní prihliadajú.


Šikmá schodisková plošina

Šikmá schodisková plošina a priestor na schodoch

Šikmé schodiskové plošiny fungujú na princípe pohybu po schodoch, preto je veľmi dôležité dbať najmä na šírku schodov. Minimálna hodnota pri ktorej je možné plošinu inštalovať je niečo menej ako 1000mm. Platí to v prípade najmenšej plošiny a pri montáži na stenu. Plošina ale môže mať rôzne rozmery podľa šírky a dĺžky invalidného vozíka. Takisto je potrebné zvážiť možnosť inštalácie na stenu, alebo na stĺpiky montované do schodov. Závisí to potom aj od toho, či sú schody priame, alebo je potrebné prekonávať aj zákruty na schodoch. Podľa toho sa môžu tieto hodnoty meniť

schodisková plošina

Aký je priestor na zaparkovanie plošiny?

Ďalším dôležitým faktorom je priestor v dolnej nástupnej stanici. Pre lepšiu predstavu je potrebné si uvedomiť, že plošina musí zísť až úplne na zem, kde sa následne vyklopia nájazdy podľa strany vstupu. K tomuto priestoru je potrebné ešte prirátať priestor na manévrovanie s invalidným vozíkom. Prvoradá je jednoduchosť a ľahkosť pri nastupovaní na plošinu s invalidným vozíkom. Obzvlášť to platí v prípade keď vozičkár používa zariadenie samostatne bez pomoci inej osoby.  Pre uľahčenie nástupu je možné vybaviť plošinu tzv. čelným nájazdom, strmým začiatkom koľajnice, prípadne zatočením dráhy do 90°, alebo 180°uhlu (napr. pod schody, alebo do priestoru vedľa schodov).

Výťah pre imobilných

Kto bude plošinu používať?

V tomto bode je dôležité zhodnotiť nakoľko môže byť človek pri používaní plošiny samostatný a či prevážanú osobu aj pri iných úkonoch sprevádza niekto ďalší. V prípade samostatných vozičkárov treba obzvlášť myslieť na to ako bude prebiehať nastupovanie na plošinu. Ak je vozičkár sprevádzaný, dokáže sprevádzajúca osoba pri manévrovaní s invalidným vozíkom výrazne pomôcť. Takisto je dôležité vedieť aký typ vozíka sa bude používať. Štandardná nosnosť je väčšinou 225 kg a do toho treba zarátať váhu vozíka aj prevážanej osoby. Mechanické vozíky väčšinou túto hranicu hravo spĺňajú. Iná situácia je pri elektrických vozíkoch a skútroch. V takom prípade treba myslieť na vyššiu nosnosť (až do 300kg) a takisto rozmery plošiny. Elektrické vozíky majú zväčša širší rozchod kolies aj celkovú dĺžku. Najväčšia dĺžka plošiny môže byť až 1300mm a šírka 900mm.

Výťah pre imobilných

Aká je bezpečnosť pri prevádzke?

Šikmé schodiskové plošiny sú konštruované s maximálnym ohľadom na bezpečnosť. Základnými bezpečnostnými  prvkami  sú tzv. nájazdy, ktoré pri nastupovaní a vystupovaní slúžia ako prechodové rampy a v dobe jazdy sa zaklopia smerom do hora. Tým tvoria prirodzenú bariéru zabraňujúcu nebezpečnému pohybu vozíka smerom z plošiny. Po dojazde plošiny do želanej stanice sa vždy otvorí len nájazd, ktorý je v smere výstupu. Samozrejme je dôležité mať pri jazde invalidný vozík zabezpečený aj mechanicky – brzdami. Ďalej sú to tzv. sklopné madlá, ktoré sa automaticky sklopia vždy pred jazdou do výšky ramien prevážanej osoby a tým tvoria ďalšiu ochranu pred neželaným posunom. Na dne a bokoch plošiny sa nachádzajú tlakové spínače, ktoré plošinu automaticky zastavia ak by sa na schodoch nachádzala akákoľvek prekážka. Zariadenie je napájané batériami, ktoré zabezpečia prevádzku aj v prípade výpadku elektrického prúdu. Nabíjanie batérií prebieha automaticky v parkovacích bodoch.

Šikmá schodisková plošina Ascendor PLG-7 - zložená

Šikmá schodisková plošina a ovládanie

Zariadenie je plne automatické, ale pri navrhovaní je potrebné myslieť aj na zdravotné obmedzenia prevážanej osoby. Ovládacie prvky sa nachádzajú priamo na plošine tak aby si plošinu mohla ovládať prevážaná osoba. Štandardne sú k plošinám dodávané aj bezdrôtové diaľkové ovládače, ktoré môže využiť sprevádzajúca osoba. Takisto je možné dodať k plošine ovládače s uzamykaním, ktoré sa spravidla montujú na stenu. Od privolania plošiny, cez jej otvorenie, samotnú jazdu po schodoch až po jej odstavenie do pohotovostnej polohy netreba nič viac ako stlačenie tlačidla. Samozrejme kvôli bezpečnostným normám nie je stlačenie tlačidla jednorazové, ale funguje na princípe súvislého držania.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky šikmé schodiskové plošiny je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

Zavoláme Vám naspäť.

Radi zodpovieme Vaše otázky osobne. Nechajte nám Vaše telefónne číslo a my Vás budeme v čo najkratšom čase kontaktovať.

Vaše údaje nebudú zneužité.

NAŠE ZARIADENIA MÁME SKLADOM