Šikmá schodisková plošina a bezpečnostné prvky

Limitov súvisiacich s používaním mechanického, či elektrického vozíka invalidného vozíka je množstvo. Najdôležitejšie je však v prvom rade odstrániť bariéry v domácom prostredí. Pre vozíčkára je samozrejme najlepšie také riešenie pri ktorom nemusí zložito manévrovať, prípadne dokonca presadať zo svojho vozíka. V poschodových domoch je vhodným riešením šikmá schodisková plošina. Obmedzená...

Limitov súvisiacich s používaním mechanického, či elektrického vozíka invalidného vozíka je množstvo. Najdôležitejšie je však v prvom rade odstrániť bariéry v domácom prostredí. Pre vozíčkára je samozrejme najlepšie také riešenie pri ktorom nemusí zložito manévrovať, prípadne dokonca presadať zo svojho vozíka. V poschodových domoch je vhodným riešením šikmá schodisková plošina.


šikmá schodisková plošina

Obmedzená mobilita nemusí znamenať, že sa nedokážete presúvať v rámci domu medzi poschodiami. Pri zvolení správneho riešenia môžete využívať všetky priestory a miestnosti Vášho obydlia. Pokiaľ je Vaše schodisko dostatočne široké – cca 1000mm v prípade priameho schodiska a zhruba 1200mm v prípade schodiska so zákrutami – tak je možné takéto riešenie zvoliť. V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, aké bezpečnostné prvky by plošina na schody mala mať.

Šikmá schodisková plošina napájaná batériou

Moderný výťah pre imobilných je napájaný štandardným domácim napätím 230V. Plošiny v našej ponuke sú dokonca napájané batériou. To znamená, že v dobe nečinnosti sa zaparkovaná a zložená plošina automaticky nabíja. Jazda plošiny je zabezpečovaná vďaka energii z batérií. Okrem toho, že batérie sa dobíjajú tzv. bezpečným napätím je nespornou výhodou fakt, že v prípade výpadku elektrického prúdu je možné plošinu bez obmedzenia používať naďalej. Nehrozí teda situácia, kedy by bol vozičkár uväznený v strede schodov a musel by čakať na núdzové vyslobodenie, alebo obnovenie dodávky elektrického prúdu. Kapacita batérií je dostatočne dimenzovaná. Pre prípad použitia na 3 a viac poschodí je možné dodať zdvojené batérie s vyššou kapacitou. 

Maximálna samostatnosť a bezpečnosť používania

Komfort a bezpečnosť používania schodiskovej plošiny závisí aj od zdanlivých detailov. Jedným z nich je aj automatické sklápanie podlahy. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako luxusný prvok výbavy. Situácia sa však mení pri predstave vozíčkára ktorý sa snaží na vrchole schodov nakloniť tak, aby si mohol sám vyklopiť podlahu plošiny. Takýto manéver je nielen nepohodlný, ale hlavne nebezpečný. Ešte ťažšie je predstaviť si to isté v opačnom poradí. Naše schodiskové plošiny majú automatické sklápanie podlahy ako štandard a nie je potrebné si zaň priplácať. Takisto automatické je aj sklápanie ochranných madiel a nájazdov plošiny. Tieto istia vozík a osobu na ňom sediacu počas jazdy.

K ďalšim bezpečnostným prvkom, ktoré nie sú na trhu štandardom ale my ich považujeme za natoľko dôležité, že je nimi vybavená každá naša schodisková plošina je postupný bezpečný dojazd a rozjazd. Pri rozbehu a pred zastavením tak nie je prevážaná osoba zbytočne stresovaná trhanými a náhlymi pohybmi. Na diaľkovom ovládači, prípadne priamo na plošine stačí len zatlačiť tlačidlo a zariadenie sa bezpečne rozbehne. Pre zastavenie stačí tlačidlo pustiť, príp. počkať kým jazda neskončí automaticky v stanici.

výťah pre imobilných - sklápanie podlahy výťah pre imobilných - automatická podlaha šikmá schodisková plošina - automatická podlaha

Ochrana počas jazdy

Okrem vyššie spomínaných automaticky sklopných madiel a výklopných nájazdov je plošina pre imobilných vybavená aj protišmykovou podlahou. Tá umožňuje okrem bezpečného prevozu aj jednoduché a komfortné nastupovanie a vystupovanie pred a po jazde. Proti šmyku sú upravené aj nájazdy, ktoré sa automaticky vyklopia v hornej a dolnej stanici. V prípade ak je podlaha v staniciach nerovná, volíme tzv. predĺžené nájazdy ktoré uľahčujú manipuláciu s invalidným vozíkom. 

Bezpečnosť schodiskových plošín sa však nesústreďuje len na prevážanú osobu. Po stranách plošiny sa nachádzajú tlakové senzory, ktoré plošinu zastavia, ak sa na schodoch alebo v staniciach nachádza akákoľvek prekážka. Môže to byť zabudnutá obuv, padnutá hračka, odložený dáždnik, prípadne neopatrne stojaci človek, alebo domáci miláčik. Takú istú funkciu plní aj na tlak citlivé dno samotnej plošiny. Po odstránení prekážky je možné znovu pokračovať v jazde.

šikmá schodisková plošina - podlaha a nájazdy

V prípade núdzových situácií

Pri jazde môžu výnimočne nastať situácie, kedy je dobré spoľahnúť sa na pokročilé bezpečnostné systémy. Plošiny sú vybavené systémom núdzového privolania pomoci, ktoré je možné zrealizovať viacerými spôsobmi. Môže ísť o štandardný akustický signál, napojenie na existujúcu telefónnu linku, príp. cez zabudovaný GSM modul. Ak sa vyskytne núdzová situácia je na ľahko dostupnom mieste na samotnej plošine umiestnené núdzové STOP tlačidlo, ktorého stlačenie ihneď preruší jazdu. Každá šikmá schodisková plošina je vybavená aj funkciou núdzového zosunu. Ak z akýchkoľvek dôvodov dôjde k situácii kedy nebude možné plošinu použiť dá sa veľmi jednoducho a bez väčšej námahy mechanicky zosunúť do najbližšej parkovacej stanice.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky šikmé schodiskové je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

ODPORÚČANÉ PRODUKTY

Stoličkový výťah Modulair

Schodisková plošina PLG7

Pásový schodolez P1