Stoličkový výťah: 5 najčastejších omylov

V tomto článku sa pokúsime potenciálnym klientom a záujemcom o stoličkový výťah objasniť a vysvetliť najčastejšie dohady a mylné predstavy. V našej praxi sa často opakujú podobné otázky a tie sme zhrnuli v nasledujúcich riadkoch. Najviac nejasností spojených so stoličkovými výťahmi sa týka tém:


stoličkový výťah 5 najčastejších omylov

1. Stoličkový výťah je drahý

Naši potenciálni klienti väčšinou predpokladajú, že stoličkové výťahy majú poriadne vysokú cenovku a ich ceny z roka na rok rastú. Stačí sa napríklad pozrieť na ceny pohonných hmôt, alebo iných tovarov, ktoré sú každým rokom vyššie. Paradoxne, za posledných 5 – 10 rokov sa ceny stoličkových výťahov práveže znížili.

Ceny sa pohybujú v tisícoch eur, ale výsledná cena závisí najmä od samotnej konfigurácie zariadenia, ale aj od toho, či sa jedná o výťah na priame schody, alebo na schodiská so zákrutami. Dokonca stoličkový výťah, ktorý Vám namontujeme má už štandardne vo svojej výbave prvky za ktoré sa v minulosti buď draho priplácalo, alebo neboli vôbec k dispozícii. Jedná sa napríklad o automatické sklápanie opierky na nohy, motorické natáčanie sedačky, motoricky ovládané sklápanie koľajnice, prípadne ukončenie koľajnice na 1. schode tak, aby nezaberala voľný priestor pred schodiskom. Štandardom je u nás aj diaľkové bezkľúčové uzamykanie a omnoho viac.

Presná cena stoličkového výťahu sa dá určiť len na základe obhliadky a zamerania miesta inštalácie. V rámci celého Slovenska túto službu poskytujeme bezplatne a bez záväzkov. Naši experti priamo u Vás zmerajú schody a poradia Vám najlepšiu konfiguráciu práve pre Vás. Následne dostanete od nás cenovú ponuku. V cene stoličkového výťahu je kompletné zariadenie aj s vodiacou koľajnicou, montážou na kľúč a 3 ročnou zárukou. Naviac v štandardnej výbave našej schodiskovej sedačky je to, čo by ste inde museli priplácať. Stačí keď vyplníte formulár – žiadosť o cenovú ponuku a ostatné sa už postaráme.

Na schodiskovú sedačku je dokonca možné získať štátny príspevok, ktorý môže pokryť až 95% z ceny zariadenia. Prečitajte si viac v našom ďalšom článku.

2. Stoličkový výťah je nákladný na prevádzku

Na túto otázku dokážeme odpovedať veľmi jednoducho. Nie, prevádzka stoličkového výťahu nie je vďaka moderným technológiám drahá. Stoličkové výťahy prešli dlhým vývojom a v tejto dobe sú z hľadiska spotreby elektrickej energie na rovnakej, ak nie lepšej úrovni ako ostatné domáce spotrebiče.

Všetky naše stoličkové výťahy sú konštruované tak, aby boli v súlade s európskym súborom smerníc EN 81-40. Tieto smernice sa týkajú najmä energetickej efektivity a bezpečnosti prevádzky. V praxi to znamená že stoličkové výťahy na dobíjanie batérií, ktoré slúžia na ich prevádzku spotrebujú naozaj len zanedbateľné množstvo elektrickej energie. Vyjadrené v peniazoch je to pár centov (10 až 20 centov denne).

Samozrejme každý stoličkový výťah je iný v zmysle dĺžky dráhy a váhy prevážanej osoby. Takáto spotreba platí v prípade, že stoličkový výťah použijete 14x za deň na prekonanie jedného poschodia. To znamená 7x denne spiatočná cesta po schodoch bez námahy a ťažkostí. Pri takomto prepočte vychádza prevádzka schodiskovej sedačky lacnejšie ako prevádzka iných domácich spotrebičov.

3. Rozmery stoličkového výťahu

Väčšina našich klientov vníma rozmery svojho schodiska ako nepostačujúce pre inštaláciu schodiskovej sedačky. Aj keď je šírka schodiska podstatná pri navrhovaní zariadenia nie je kľúčová. Najdôležitejšou mierou je totiž telesná stavba prevážanej osoby.

Konkrétne celková vzdialenosť od chrbtice po kolená, resp. od chrbtice po koniec prstov na nohách v sede. Najčastejšie sú to práve kolená ktoré presahujú rozmer schodiskovej sedačky. Väčšina ľudí dokáže pri sedení zasunúť chodidlá na opierke na nohu. Niektorí klienti ale môžu mať problém zohnúť kolená a nohy. Preto sa môže stať, že ich chodidlá pri opretí o o opierku na nohy presahujú pri sedení na stoličkovom výťahu ďalej ako kolená. Či už zasahujú ďalej kolená, alebo konce prstov, berie sa do úvahy to, čo je ďalej od chrbtice. K tomu sa priráta hrúbka operadla na stoličkovom výťahu. Na základe toho sa určí celkový rozmer ktorý je potrebný pre bezpečné prekonanie schodiska.

Cieľom je to, aby sa pri prekonávaní schodiska predišlo kontaktu chodidiel, alebo kolien s protiľahlou stenou, alebo zábradlím. Ak je schodisko veľmi úzke nie je problém stoličkový výťah upraviť tak, aby počas jazdy bol otočený pod uhlom a smeroval hore chrbtom. Prípadne sa dá zmeniť spôsob sedenia na sedačke výťahu špeciálnym príslušenstvom. Vďaka tomu je možné prekonať aj extrémne úzke schodiská bezpečne a bez ťažkostí. Nosnosť našich stoličkových výťahov dosahuje až 160kg a môžu teda slúžiť aj ťažším klientom.

Netreba zabúdať na to, že stoličkový výťah v dobe nečinnosti je možné zaklopiť k stene. Vďaka tomu zostáva dostatočný priestor pre ostatných užívateľov schodiska.

4. Stena, alebo zábradlie nie sú dostatočne pevné pre montáž stoličkového výťahu

Veľmi častou nesprávnou domnienkou je, že stoličkový výťah sa montuje len do steny, alebo na zábradlie. V drvivej väčšine prípadov sa však na inštaláciu vodiacej koľajnice využívajú jednotlivé schodiskové stupne.

Podporné nohy na ktorých je koľajnica upevnená sa inštalujú do schodiskových stupňov. Materiál schodov v podstate nerozhoduje. Je možné inštalovať do schodov drevených, betónových, kovových a dokonca aj kamenných pri použití správneho postupu. Naši odborníci vedia po dohode s klientom vopred určiť, aký je najvhodnejší spôsob montáže. Váha stoličkového výťahu a prevážanej osoby je tak rovnomerne rozložená po celej dĺžke schodiska.

5. Nefunkčnosť stoličkového výťahu počas výpadku elektrického prúdu

Je dôležité uviesť, že pred mnohými rokmi sa väčšina výrobcov stoličkových výťahov spoliehala na napájanie stoličkového výťahu priamo z elektrickej siete. V takom prípade sa pri výpadku prúdu stoličkový výťah okamžite zastavil aj počas prekonávania schodov a prevážaná osoba tak zostala uväznená v strede schodov.

Bolo to nielen nepohodlné, ale hlavne nebezpečné, najmä pre ľudí žijúcich osamote. Takisto sa mohlo stať, že bolo potrebné znovu zapnúť vypnutý istič, ktorý sa mohol nachádzať na nižšom poschodí pričom človek sa nachádzal na hornom poschodí s nefunkčným stoličkovým výťahom.

Aktuálne je situácia úplne iná. Na prevádzku stoličkových výťahov je síce potrebná elektrická energia, ale tá slúži len na dobíjanie batérií v odparkovanom zariadení. Využívanie nabíjateľných batérií na prevádzku stoličkového výťahu má mnoho výhod. V prípade výpadku elektrického prúdu stoličkový výťah bez prerušenia pokračuje v jazde napájaný energiou z batérií. Plne nabité batérie dokážu v prípade núdze zásobovať stoličkový výťah energiou aj niekoľko dní pri rozumnom využívaní. Akonáhle sa obnoví dodávka elektrického prúdu batérie sa automaticky dobijú na plnú kapacitu.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky stoličkové výťahy je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

Zavoláme Vám naspäť.

Radi zodpovieme Vaše otázky osobne. Nechajte nám Vaše telefónne číslo a my Vás budeme v čo najkratšom čase kontaktovať.

Vaše údaje nebudú zneužité.

NAŠE ZARIADENIA MÁME SKLADOM