Zvislá plošina alebo nájazdová rampa? Ktoré riešenie je vhodnejšie?

Pokiaľ potrebujete prekonať schody pred vstupom do budovy je dosť pravdepodobné, že stojíte pred dilemou či je vhodnejšia nájazdová rampa, alebo zvislá plošina. Rampy aj plošiny majú svoje pozitíva aj negatíva. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, čo by ste mali pri výbere toho správneho riešenia zvážiť. Čo je nájazdová rampa S konceptom nájazdových rámp je väčšina ľudí oboznámená....

Pokiaľ potrebujete prekonať schody pred vstupom do budovy je dosť pravdepodobné, že stojíte pred dilemou či je vhodnejšia nájazdová rampa, alebo zvislá plošina. Rampy aj plošiny majú svoje pozitíva aj negatíva. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, čo by ste mali pri výbere toho správneho riešenia zvážiť.


Čo je nájazdová rampa

S konceptom nájazdových rámp je väčšina ľudí oboznámená. Jedná sa v podstate o šikmú plochu, ktorá supluje schody. Umožňuje tak ľuďom na invalidnom vozíku, elektrickom vozíku, alebo elektrickom skútri prekonať určité prevýšenie. Väčšinou je umiestnená v exteriéri.

Nájazdové rampy môžu byť pevne montované pri prekonávaní väčších výšok, alebo prenosné pokiaľ je prekonávaná bariéra nižšia. Nevyžadujú žiadnu, resp. veľmi zriedkavú údržbu a vydržia desaťročia.

Čo je zvislá plošina?

zvisla plosina B385 OU ZvolenZvislá plošina je zdvíhacie zariadenie, ktoré môže byť inštalované v interiéri alebo v exteriéri. Montuje sa na rovnú plochu a slúži na prevoz osoby na invalidnom, alebo elektrickom vozíku, elektrickom skútri, príp. na prevoz osoby sediacej na sklopnej sedačke.

Väčšinou sa s nimi môžeme stretnúť na verejne prístupných miestach ako sú úrady, pošty, školy, nemocnice, alebo kultúrne strediská. Často sa ale používajú v domácom prostredí. V rodinných aj bytových domoch v interiéri, alebo pred vyvýšeným vstupom do budovy.

Zvislá plošina vs. nájazdová rampa: faktory na zváženie

Prevýšenie

Dĺžka rampy závisí od prevýšenia, ktoré musí prekonať. Zjednodušene povedané podľa aktuálne platnej normy môže nájazdová rampa dodržiavať pomer maximálne 1:12. Znamená to, že pre každý centimeter prekonávanej výšky musí mať rampa 12 centimetrov dĺžky. Ak prekonávaná výška nie je viac ako 37,5 cm môže byť pomer 1:8. V takom prípade je dĺžka rampy 3 m. Na začiatku aj na konci rampy sa musí nachádzať vyhradená podesta so špecifickým rozmerom. Pri dĺžke rampy nad 9 m musí byť prerušená medzipodestou. Nájazdová rampa musí mať predpísanú šírku, tvar a prvky zábradlia.

Nájazdové rampy sú vhodným riešením pre krátke schodiská. Pri dlhších schodiskách (5 a viac schodov) je rampa veľmi dlhá. Často sa stáva, že pre konštrukciu nájazdovej rampy v danom mieste jednoducho nie je dostatok priestoru. Takisto je pri väčšej dĺžke rampy otázna jej účelnosť. Prekonať niekoľko metrové stále stúpanie môže byť pre osobu na mechanickom vozíku fyzicky značne náročné.

Prevýšenie zvislej plošiny je v podstate neobmedzené. Dokážu prekonať výšku niekoľkých poschodí. Priestor, ktorý zvislá zdvíhacia plošina zaberá je stále rovnaký. Pôdorys najmenších plošín má zhruba 1200×900 mm. Veľkosť samotnej plošiny je samozrejme voliteľná a dá sa prispôsobiť Vašim požiadavkám.

Verdikt: Nájazdové rampy sú skvelým riešením na krátke schodiská do 4 schodov. Na vyššie prevýšenie je vhodnejšie zvoliť zvislú plošinu.

Poveternostné podmienky

zvisla zdvihacia plosina cibes a5000 kobyly 01Nájazdové rampy aj schodiskové plošiny dokážu odolávať vplyvom počasia. Aj napriek tomu, ale poveternostné podmienky môžu ovplyvniť výber riešenia práve pre Vás.

Nájazdová rampa nie je v podstate nijakým spôsobom chránená proti vplyvom klímy a vyžaduje rovnakú starostlivosť ako chodník, alebo schody. V zimných mesiacoch je potrebné z nej odstraňovať sneh a ľad. V prípade veterného počasia treba dávať pozor aj na listy a konáre, ktoré môžu tvoriť pre užívateľa prekážku.

Do úvahy treba brať aj to, kto bude rampu používať. Či už svieti slnko, sneží alebo prší, užívateľ rampy je po celý čas vystavený vonkajšiemu prostrediu. V prípade krátkej rampy to nie je až tak veľký problém keďže jej prekonanie je otázkou niekoľkých sekúnd. Pri dlhej rampe však prekonanie môže trvať aj niekoľko minút, čo môže byť pre osobu ktorá rampu používa už značne nepríjemné.

Zvislá plošina môže mať jednoduché prekrytie, prípadne uzavretú šachtu. Vďaka tomu sú prevážané osoby po celý čas chránené pred vplyvmi počasia. Vďaka malým rozmerom je možné takéto zariadenie postaviť aj v interiéri budovy, prípadne v garáži. Používanie plošiny v interiéri je maximálne komfortné a bezproblémové aj vtedy ak von zúri búrka, silný vietor alebo husto sneží.

Verdikt: Zvislé plošiny poskytujú ochranu proti poveternostným podmienkam a sú vhodnejšie do chladnejších oblastí. V miernejšom podnebí, alebo pokiaľ je rampa krátka je vhodné prekonať bariéru aj nájazdovou rampou.

Schopnosť používateľa

Pri rozhodovaní je jedným z najdôležitejších faktorov to, kto bude nájazdovú rampu alebo zvislú plošinu používať.

Používanie zvislej zdvíhacej plošiny je jednoduché pre väčšinu používateľov. Prispôsobiteľné rozmery dovoľujú prevoz osoby na mechanickom, alebo elektrickom vozíku, na elektrickom skútri, prípadne prevoz kočíka a takisto aj prevoz osoby sediacej na sklopnej sedačke. Ovláda sa prostredníctvom stlačenia tlačidla a je možné privolávať ju v staniciach.

Nájazdové rampy nie sú vhodné pre všetky typy mobilných pomôcok. Elektrické vozíky a skútre sú najvhodnejšie, keďže celú záťaž preberá práve zariadenie na ktorom osoba sedí. Použitie mechanických vozíkov, chodítok, alebo rolátorov už môže byť náročnejšie. Z tohto dôvodu je vhodné zvážiť či budú sklon a prekonávaná vzdialenosť pre užívateľa zvládnuteľné bez prílišnej záťaže. Krátke rampy môžu byť príliš strmé a prekonávanie dlhých rámp môže byť únavné.

Verdikt: Zvislé plošiny sú vhodné pre väčšinu užívateľov, nájazdové rampy môžu vyžadovať istú mieru fyzickej zdatnosti užívateľa. V niektorých prípadoch môže byť použitie nájazdovej rampy pre ľudí s ťažším zdravotným znevýhodnením nemožné.

Cena

Na prvý pohľad sa môže zdať nájazdová rampa lacnejším riešením oproti zvislej plošine. Nie je tomu vždy tak. Cena jednotlivých riešení veľmi závisí od prevýšenia a priestoru v ktorom sa má bariéra prekonávať.

Pri návrhu nájazdovej rampy treba brať do úvahy, že cena stúpa s dĺžkou rampy a prevýšením. Vyššia rampa je konštrukčne náročnejšia a vyžaduje si oveľa väčší priestor pre montáž. Čím vyššie prevýšenie, tým násobne vyššia cena. Pri väčších výškach stúpa komplexnosť nosných prvkov a betónových základov, čo sa drasticky prejaví na cene takéhoto riešenia.

Zvislá plošina je konštrukčne pripravená pre rôzne výšky a jej cena tým pádom nerastie pri väčších prekonávaných prevýšeniach tak drasticky. Takisto treba brať do úvahy aj fakt, že či má plošina prekonať 1 m výšky, alebo 14 m jej pôdorys je stále rovnaký a potrebuje stále takú istú plochu na ktorej má byť postavená. To znamená, že betónový základ pre plošinu je stále rovnako veľký.

Verdikt: Rampy sú cenovo výhodnejšie len pri malých prevýšeniach. Pokiaľ je prekonávaná výška väčšia ako 90 cm je lepšie zvoliť zvislú plošinu.

Priestor

Nájazdová rampa má presne zákonom určené rozmery. Tie vychádzajú najmä z toho aby bolo používanie jednoduché a účelné pre osobu na invalidnom vozíku. Šírka rampy musí byť minimálne 1300 mm, na jej konci a aj na začiatku musí byť voľný priestor o rozmere 1500 x 1500 mm. Po obidvoch stranách musí byť vybavená vodiacou tyčou vo výške 300 mm a držadlom vo výške 900 mm, odporúča sa zhotoviť aj madlo vo výške 750 mm. Na obidvoch stranách sa musí nachádzať súvislá obruba siahajúca do výšky 100 mm, ktorá zabraňuje vybočeniu vozíka, a takisto slúži ako vodidlo pre slepeckú paličku. Rampa dlhšia ako 9000 mm musí byť prerušená medzipodestou v dĺžke minimálne 2000 mm. Aby boli dodržané všetky vyššie uvedené podmienky musí byť priestor v ktorom bude rampa inštalovaná dosť veľký.

Zvislá zdvíhacia plošina zaberá pri akejkoľvek prekonávanej výške len plochu svojho pôdorysu. S tým súvisí aj vzhľad. Okrem toho, že moderné zdvíhacie plošiny sú navrhované s ohľadom na vizuálne stvárnenie, je možné ich jednoducho prispôsobiť okolitému prostrediu a architektúre budovy. Aktuálne nie je problém zvoliť rôzne farby, materiály, prevedenie dvierok, prípadne šachty.

Verdikt: Zvislá plošina zaberá minimum priestoru aj pri vysokej prekonávanej výške. Priestor, ktorý zaberá nájazdová rampa je pri väčšom prevýšení značný.

Záver

Ak potrebujete prekonať vstup do budovy, prípadne bariéru v interiéri budov radi Vám pomôžeme. V našej ponuke máme riešenia na akékoľvek architektonické bariéry. Naši odborníci Vám radi pomôžu a navrhnú správne riešenie na mieru. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky zvislé plošiny je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534ODPORÚČANÉ PRODUKTY

Zvislá zdvíhacia plošina Cibes A5000

vytah pre imobilnych

Zvislá zdvíhacia plošina B385

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií

OK