Zvislá plošina vo verejnej budove

Pokiaľ riešite odstránenie bariér v novej budove, alebo rekonštruujete staršiu stavbu je zvislá plošina skvelým spôsobom ako prekonať architektonickú prekážku, alebo zmenu výšky terénu.


Zvislé plošiny sú navrhnuté tak aby umožnili bezproblémové prekonanie výšky pre ľudí so zdravotným znevýhodnením týkajúcim sa pohybového ústrojenstva. Zdvih až do 13 metrov a pôdorys do cca 2m2 umožňujú navrhnúť plošinu aj do obmedzených priestorov. Pohon plošín je zabezpečený skrutkovicou, čo umožňuje celú technológiou integrovať priamo do rámu zariadenia. Všetky typy zvislých plošín majú privolávače v staniciach. Ovládanie priamo na plošine predpísané normou, čo znamená že tlačidlo zvolenej stanice musí prevážaná osoba držať počas celej doby jazdy. Pri pustení tlačidla plošina zastane, po opätovnom zatlačení sa pohne do želanej stanice.

Dajú sa inštalovať v interiéri, aj v exteriéri a umožňujú prístup do budovy aj bez sprievodu ľuďom na invalidných vozíkoch, elektrických vozíkoch, alebo ľuďom, ktorý používajú chodítka, prípadne iné pomôcky. Zvislé plošiny sú certifikované zariadenia, ktoré spĺňajú všetky platné technické normy súvisiace s odstraňovaním bariér. Rozlišujeme tri typy: Otvorené, uzavreté a kabínkové.

Zvislá zdvíhacia plošina – otvorená

Otvorená zvislá plošina môže prekonávať výšku maximálne 3 metre. Priamo na plošine sa nachádza ohradenie, ktoré zabraňuje neželanému pohybu smerom von z vozíka. Na strane nástupu z dolnej stanice sú na plošine dvierka s elektromagnetickým zámkom, ktorý dvierka automaticky zamkne keď sa výťah pre imobilných pohne. V hornej výstupnej stanici sa nachádzajú dvierka s elektromagnetickým zámkom, ktoré zabránia vstupu do priestoru kde sa plošina pohybuje. Z dolnej strany plošiny sa nachádza bezpečnostný tlakový senzor, ktorý sa aktivuje v prípade ak sa plošina pohybuje smerom dole a nachádza sa pod ňou prekážka. Aktivovaný tlakový senzor plošinu zastaví, po odstránení prekážky plošina môže ďalej pokračovať do zvolenej stanice.

Špeciálnym typom takéhoto výťahu je zvislá plošina PLV-9 so zdvihom do 1,4m. Tento typ plošiny sa v dobe nečinnosti zaklopí nabok, tak aby nezaberal priestor. Bezpečnostné prvky zahŕňajú ochranné madlo vo výške pliec prevážanej osoby sediacej na invalidnom vozíku, zábrany v dolnej časti zabraňujúce pohybu invalidného vozíka smerom von z plošiny a takisto tlakový senzor zo spodnej časti plošiny. Zvislá plošina PLV-9 má minimálne priestorové nároky a na jej ukotvenie stačí zvislá stena. Dá sa takisto nainštalovať aj na samonosnú konštrukciu, ktorá má minimálny pôdorys (cca 300 x 300 mm)

Zvislá zdvíhacia plošina – uzavretá

Pokiaľ potrebujete prekonať prevýšenie väčšie ako 3000mm musí byť už plošina uzavretá. Znamená to, že plošina sa pohybuje v šachte a tým pádom je po celú dobu jazdy uzavretá. Prevážaná osoba na plošine je po celú dobu jazdy chránená stenami ktoré sú vystavané po celej dĺžke zdvihu. Takáto plošina môže prechádzať aj cez otvor v podlahe poschodia. Zdvih takejto plošiny je až do 13 metrov, a môže mať až 4 stanice. Dvere v jednotlivých staniciach môžu byť umiestnené ľubovoľne nad sebou, do L, prípadne oproti sebe. Šachta, ktorá oddeľuje plošinu od okolitého prostredia môže byť vopred vybudovaná, v takom prípade sa dodáva len samotná plošina s pohonom a dvere v staniciach. Najčastejšie sa ale volí samonosná šachta so zabudovanými dverami. Samonosnú šachtu treba však tiež ukotviť v niekoľkých bodoch. Spravidla do podlahy poschodia, do bočných stien prípadne do schodiska, ktoré je vedené okolo priestoru v ktorom je plošina inštalovaná. Samotná šachta sa skladá sa zo sendvičových panelov, prípadne zo sklenených panelov. Farbu šachty je možné prispôsobiť prostrediu. Dvere sú vybavené elektromagnetickým zámkom, ktorý zabraňuje vstupu do šachty v dobe keď sa plošina nachádza v inej stanici.

Pokiaľ je v najvyššej stanici nedostatok priestoru na umiestnenie celých dverí, je možné zvoliť ukončenie šachty vo výške 1100mm nad miestom výstupu v hornej stanici. Vďaka tomu je možné použiť zvislú plošinu aj v miestach kde je prekonávaná výška väčšia ako 3000mm, ale zároveň je hornej stanici nedostatok priestoru na ukončenie šachty. Typickým príkladom použitia takéhoto riešenia sú priestory so zníženým stropom, alebo podkrovné priestory so zvažujúcim sa stropom. V takom prípade sa v hornej stanici nachádza ohradenie nadväzujúce na šachtu a na plošinu sa vchádza cez bráničku, ktorá je takisto vybavená elektromagnetickým zámkom.

Zvislá zdvíhacia plošina – kabínková

Ďalším typom výťahu pre imobilných je zvislá plošina s kabínkou. Takéto zariadenie sa veľmi podobá klasickému výťahu. Prevážaná osoba sa nachádza v kabíne, ktorá ju oddeľuje od šachty. Má vlastný strop a je otvorená len na strane kde sa nachádzajú jednotlivé stanice. Výhodou takéhoto riešenia je, že nepotrebuje strojovňu pod plošinou, prípadne v priestore nad najvyššou stanicou. Pohon je zabezpečený tichou skrutkovicou, ktorá je umiestnená s celou technológiou vedľa plošiny.

zvislá plošina - kabínková

Zvislá zdvíhacia plošina je zariadenie nenáročné na stavebné úpravy. Na ukotvenie plošiny stačí vybudovať pevný základ pod plošinou. Ten môže byť na úrovni okolitého terénu a nástup v dolnej stanici sa rieši krátkou nájazdovou rampou, ktorá je súčasťou dodávky plošiny. Tiež je možné základ znížiť o niekoľko centimetrov a tým pádom je vstup do plošiny presne na úrovni podlahy. Celé zariadenie sa napája na elektrickú sieť s napätím 230V a vlastným istením.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom ako sme našim klientom pomohli vyriešiť prekonávanie schodov prečítajte si viac v sekcii referencie. Na všetky zvislé plošiny je možnosť získať príspevok od štátu. Viac o tom ako sa dá získať príspevok si môžete prečítať v našom článku. Pre osobnú bezplatnú konzultáciu nás môžete kontaktovať cez nižšie uvedený formulár a ozve sa Vám náš obchodný zástupca. Prípadne nás kontaktujte telefonicky na bezplatnom čísle 0800 500 534

Zavoláme Vám naspäť.

Radi zodpovieme Vaše otázky osobne. Nechajte nám Vaše telefónne číslo a my Vás budeme v čo najkratšom čase kontaktovať.

Vaše údaje nebudú zneužité.

NAŠE ZARIADENIA MÁME SKLADOM